O akci

Léto na kole pokořilo rekord. Na sousedskou cyklojízdu vyrazilo na 370 lidí

Meteorologické léto sice začne až za pár dní (a to astronomické ještě později), sobotní počasí ale bylo vpravdě letní. Což se hodilo, protože u Koliby v Bělském lese úderem desáté dopolední odstartoval devátý ročník Léta na kole.

Trasa této sousedské cyklojízdy letos vedla z Ostravy-Jihu přes Starou Bělou, Novou Bělou, Krmelín a Paskov do Hrabové a jako vždy se do ní zapojili i starostka, starostové, místostarostky a místostarostové všech šesti sousedících městských obvodů a obcí.

Malí i velcí, mladší i starší, všichni postupně projížděli jednotlivá stanoviště. Na každém pro ně bylo připraveno něco malého k snědku a pití a razítko do účastnické kartičky.

„Líbilo se mi, že u každého stánku bylo i hřiště a mohli jsme si tam hrát,“ chválila stanoviště sedmiletá Emička, která na Léto na kole vyrazila z Hrabůvky se svou maminkou. V Paskově byla navíc připravena výstava automobilových veteránů a v Hrabové, kde jízda končila, byla i zvířátka, která také zaujala hlavně děti.

Na hladký průběh akce dohlíželo pohotovostní vozidlo a také policisté na kolech. V cíli si pak všichni, kdo měli v kartičce všechna razítka, mohli za odměnu pochutnat na vydatném obědě i nápoji zdarma a zařadit se do tomboly. Další losování čekalo na ty, kteří se do akce registrovali online.

Ceny, mezi nimiž byly například vstupenky na blížící se festivaly Slavnosti Jihu a PERIFERIE Ostrava, předala ředitelka Kultury Jih Gabriela Gödelová a zástupkyně a zástupci jednotlivých obvodů a obcí.

Závěr programu zpestřila živá muzika. Na hrabovském pódiu se postupně vystřídali Tomáš Adámek & ToMášJednoVadim Windy.

Možná za to mohlo ono počasí, možná tradiční pohodová nálada této akce, v každém případě si letošní ročník připsal jeden rekord. „Zatímco v předchozích letech se jízdy zúčastnilo v průměru kolem dvou set lidí, letos jsme na startu vydali 376 účastnických kartiček,“ shrnul starosta městského obvodu Ostrava-Jih Martin Bednář a dodal: „Jsem rád, že kombinace pohybu, zábavy a sousedské atmosféry se těší rostoucí oblibě.“

Příští rok nás navíc čeká jubilejní 10. ročník. To bude jízda!